U Zaboku je u ponedjeljak održano središnje županijsko obilježavanje Svjetskog dana hipertenzije, u organizaciji Klinike Magdalena, Specijalne bolnica Krapinske Toplice, Opće bolnica Zabok i bolnice hrvatskih veterana, tvrtke Salvus te županijskog Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravstvo. Ovogodišnja tema „Zajedno kontrolirajmo hipertenziju!” naglašava važnost zajedničkog djelovanja u borbi protiv povišenog krvnog tlaka, tzv. tihog ubojice. Kako je istaknula zamjenica župana Jasna Petek, važno je dobiti ispravne informacije i steći zdrave životne navike. Treba kontinuirano poticati građane na brigu o vlastitom zdravlju kroz pravilnu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i što više vremena provedenog u prirodi, posebno mlade, naglasila je Petek. U stručnom su dijelu održana predavanja na temu arterijske hipertenzije i kako ju spriječiti, a potom je na Zivtovom trgu održan nastavak javnozdravstvene akcije gdje su građani mogli sudjelovati u besplatnim mjerenjima krvnog tlaka, pregledima i savjetovanjima zdravstvenih stručnjaka.